Aluekilpailut | Autoliitto

Aluekilpailut

Aluekilpailutilaisuuksia järjestetään viikolla 37 osana OPH:n liikenneturvallisuusviikon tapahtumia noin kymmenellä eri paikkakunnalla, mahdollisimman kattavasti ympäri maan.
Aluekilpailuissa kilpailijat mittaavat taitojaan niin ajotaidoissa kuin teoriakokeissa.
Fillarimestari aluekilpailut -> karsintatilaisuus seuraavan kevään mestaruustaistoon.
Fillarimestari radan rakentamiseen ja teoriaharjoitteluun vinkkejä:

PDF icon fillarimestarirata_osioita_malliksi.pdf 

Katso Kevään 2019 mestaruuskilpailuiden videokooste tästä.

Aluekisoihin osallistuminen

Aluekisaan voi osallistua koulujen joukkueet, joissa on 2 tyttöä ja 2 poikaa. Joukkueen jäsenten syntymävuosi kaudella 2019-2020 tulee olla joko 2008, 2009 tai 2010.
Aluekisan ajotaito-osuus suoritetaan järjestäjän pyörillä, joiden pyöräkoko on 24 tuumaa. Oma kypärä tulee olla kisaajilla mukana. 
Kuinka koulu pääsee mukaan?
Ilmoittaudu sähköpostilla SUORAAN aluekisan yhteyshenkilölle syyskuun alkuun mennessä. Ilmoittautumisessa tulee ilmetä: Koulun nimi ja joukkueen lasten nimet ja syntymävuodet sekä joukkueen yhteyshenkilö ja hänen sähköpostiosoitteensa ja puhelinnumero. Saat ilmoittautumisen jälkeen lisäohjeita tapahtumasta järjestäjältä.
HUOM: Valinta mestaruuskisaan tapahtuu aluekisojen tulosten perusteella, mutta kuitenkin niin, että pyritään saamaan kokoon joukkueet mahdollisimman monesta eri koulusta. 

Aluekilpailujen tietoja päivitetään ja niitä voi kyselä aluekisajärjestäjiltä.

FILLARIMESTARI 2019 ALUEKILPAILUT / karsinta keväälle 2020

 
 
 
Pvm Kello Paikkakunta Kisapaikka Osoite  Vastuuhenkilö  Sähköposti Puhelin
10.9.2019 9.00 Rovaniemi Syväsenvaaran koulu Aapatie 2, 96900 Rovaniemi Ensio Simonen ensio.simonen@gmail.com 0400 287774
4.9.2019 9.00 Joensuu Niittylahden koulu,  Kummuntie 9, 82220 Niittylahti Kauko Tahvanainen kauko.tahvanainen@gmail.com 0400 629592
10.9.2019 9:00 Vantaa Hiekkaharjun koulu Talkootie 37, 01350 Vantaa Anna Vollner anna.vollner@autoliitto.fi 09 72584438
13.9.2019 9:00 Hämeenlinna Luolajan koulu Vesitie 14, 13500 Hämeenlinna Katja Rättyä katja.regnator@gmail.com 040 6640130
17.9.2019 9:00 Raisio Raseko ammattiopisto Purokatu 1, 21200 Raisio Pertti Osola pepeosola7@gmail.com 040709 4163
17.9.2019 10.00 Saarijärvi Saarijärven Yhtenäiskoulu Oppitie 4, Saarijärvi Erkki Savolainen  erkki.savolainen@mobiili.net 0500 645480
11.9.2019 9.00 Ähtäri Koulutuskeskus Sedu Ähtäri Koulutie 16 A, 63700 Ähtäri Vesa Ilkka vesa.ilkka@sedu.fi 040 8680287
10.9.2019 12:00 Kuopio Savon ammatti- ja aikuisopiston kulj.alan toimipiste Kolmisopentie 7, 70780 Kuopio Jukka Martikainen jukka.martikainen@sakky.fi 044 7853306
11.9.2019 9.15-12.15 Kajaani Soidinsuon koulu Teerikatu 6, 87500 Kajaani Pertti Määttä pertti.maatta@edukajaani.fi 044 7100665
12.9.2019 9:00 Alahärmä Hakolan koulu Sairaalantie 189, 62375 Ylihärmä Heli Hietala heli.hietala@netikka.fi 050 3434154